9 December 09:00 - 12:15

Välkommen till BioInnovations digitala årskonferens!

Under en förmiddag ägnar vi oss åt aktuella frågor inom bioekonomin och låter några av våra projekt berätta om sina spännande resultat.

Fokus för konferensen är:

  • Trä och träbyggande
  • Biodrivmedel
  • Biobaserade plaster och kompositer

Program

09.00-10.00 Trä och träbyggande

Inledning, Anna Wiberg, Programchef BioInnovation                     

Samtal med:

  • Anders Rosenkilde, Chef teknisk utveckling på TMF samt adj. professor i konstruktionsteknik för industriellt träbyggande på Lunds universitet
  • Anders Carlsson, Teknik & FoU chef på Derome Hus

Presentation av projekt inom BioInnovation:

  • Fasaden i staden Snabb Snygg Smart – Karin Sandberg, RISE                                              
  • Bärande utomhusträ – Karl Lindström, Accsys         
  • Biobaserat industriellt byggande – Eva Frühwald Hansson, Lunds universitet                        

Avslutande frågor och diskussion                                                                          

10.00-10.10     Paus

10.10-11.00     Biodrivmedel

Samtal med:

  • Nils Hannerz, Forsknings- och innovationschef på IKEM
  • Åsa Håkansson, Affärsutvecklare näringspolitik och lagstiftning på Preem

Presentation av projekt inom BioInnovation samt Pyrocell:

  • Hydrotermisk förvätskning av restströmmar från skogs- och jordbruk – Anna von Schenck, NiNa Innovation
  • Pyrolysolja från sågspån – Pontus Friberg, Pyrocell
  • MiniRefine – Henrik Rådberg, Preem

Avslutande frågor och diskussion

11.00-11.10     Paus

11.10-12.15 Biobaserade plaster och kompositer

Fortsatt samtal med Nils Hannerz, IKEM

Presentation av projekt inom BioInnovation:

  • Biokompositer transport – Fredrik Berthold, RISE och Fredrik Svensson, AFRY
  • Renol – bioplasten från skogen – Christopher Carrick, RenCom
  • BioPitch – Robin Johansson, Stockholms Fotbollförbund
  • Biokompositer för aktiva mötesplatser – Dan Blomstrand, OrganoClick

Konferensen är kostnadsfri och öppen för alla.
Sista anmälningsdag är 7 december 2020.

Medverkande

Anna Wiberg
Programchef BioInnovation

Read more

Anders Rosenkilde
Chef teknisk utveckling på TMF samt adj. professor i konstruktionsteknik för industriellt träbyggande på Lunds universitet

Read more

Anders Carlsson
Teknik & FoU chef på Derome Hus

Read more

Åsa Håkansson
Affärsutvecklare näringspolitik och lagstiftning på Preem

Read more

Nils Hannerz
Forsknings- och innovationschef på IKEM

Read more

Karin Sandberg
RISE

Read more

Karl Lindström
Accsys

Read more

Eva Frühwald Hansson
Lunds universitet

Read more

Anna von Schenck
NiNa Innovation

Read more

Henrik Rådberg
Preem

Read more

Fredrik Svensson
AFRY

Read more

Christopher Carrick
RenCom

Read more

Robin Johansson
Stockholms Fotbollförbund

Read more

Dan Blomstrand
OrganoClick

Read more